Китайските регулаторни органи задължават онлайн инфлуенсърите, които са способни да формират общественото мнение, да притежават необходимата квалификация, за да разсъждават над определени теми, включително юридически и медицински. Впрочем, с това списъкът с ограничения не свършва.
За създаване на съдържание, изискващо високо професионално ниво, авторите на онлайн предавания трябва да притежават съответните навици, се казва в съвместно изявление на Държавната администрация за радио и телевизия на Китай и Министерството на туризма. Инфлуенсърите трябва да предоставят на представителите на използваните платформи свидетелства за наличие на съответната квалификация. Новите правила са призвани да изчистят стиминговия сектор, основните платформи в който принадлежат на големи местни компании, такива като Tencent, Alibaba и ByteDance. Както коментира CNBC, инфлуенсърите често използват подобни платформи за продажба на различни стоки, включително виртуални и някои от тях могат за броени часове да спечелят огромни суми.
През последните 16 месеца Китай предприе редица мерки в технологичния сектор, ограничаващи възможностите на местните технологични гиганти. Паралелно държавата се опитва да наложи по-строг контрол над видеоигрите, онлайн стрийминга и интернет знаменитостите. През миналия месец регулаторите забраниха на деца под 16 години да гледат онлайн видео предавания след 10 часа вечерта и да купуват от техните автори виртуални подаръци.
Освен това, властите забраняват на инфлуенсърите да използват фалшиви данни, за да изкривяват информацията за партийни и държавни дейци. Забранява се и демонстрацията на разточително пилеене на хранителни продукти, множество стоки за разкош и подчертано необичаен стил на живот.