Компаниите Natilus и ZeroAvia разработват товарен безпилотен летателен апарат във вид на летящо крило с водороден двигател. Сякаш идващ от бъдещето, планерът Natilus Kona обаче може да бъде реализиран в далеч по-кратки срокове.
Сега компанията Natilus провежда в Калифорния изпитания на дрона Natilus Kona в мащаб 1:4. Те са предшествани от три години тестове в аеродинамична тръба, за да се създаде точната форма на крилото. Апаратът лети с двигател с вътрешно горене и когато бъде пуснат на пазара отново ще използва подобни двигатели. Те обаче ще са разработка на ZeroAvia и ще са водородни, което ще намали двойно общите емисии на всеки килограм превозван товар.
Формата “летящо крило” е избрана за товарния дрон специално, тъй като предлага по-голям обем за превозване на товари. В него ще бъдат поместени и водородните двигатели, които по принцип са по-големи в сравнение с традиционните керосинови двигатели.
Пълномащабният Kona ще излети през 2024 г. Той ще има размах на крилете 22 метра и ще може да превозва до 3,8 тона товари на разстояние 1667 км (на керосин). Паралелно с това компанията разработва и моделите Alisio и Nordes с товароподемност 60 и 100 тона. Това ще са безпилотни апарати за
междуконтинентални полети.
Първи на пазара ще излезе дронът Natilus Kona през 2025 г. Водородният двигател на ZeroAvia с мощност 600 kW вече е готов и успешно е тестван в полет. Впрочем, изпитанията показват, че водородните двигатели осигуряват двойно по-къси разстояния, така че Natilus или ще трябва да намали дистанцията, или да намали обема на превозваните товари. Но пък тези превози ще са с минимални емисии на парникови газове, заради което подобен транспорт има голямо бъдеще.