Нов антибиотик прави пробив в борбата с резистентността на бактериите

Нов антибиотик прави пробив в борбата с резистентността на бактериите

Учените разработват лекарства за борба със смъртоносните бактериални инфекции, но бактериите еволюират и изработват защита срещу тези препарати, като принуждават изследователите да започват всичко наново. Наскоро учените от Калифорнийския университет са направили крачка напред в тази надпревара.

В научна работа изследователите описват разработката на ново лекарство, способно да спре бактериите още преди те да успеят да нанесат вреда на организма. София Падиля, аспирант по химия и водещ автор на изследването отбелязва: “Проблемът на антибиотиците в последно време е в резистентността. Бактериите могат да развият защита срещу тях и стават по-силни като усъвършенстват своите механизми за самозащита”.

Статистиката сочи, че ежегодно в САЩ 35 000 души умират от устойчиви към антибиотиците бактериални инфекции, свързани с такива патогени, като стафилококи, а около 2,8 милиона страдат от заболявания, свързани с бактерии.

Учените са разработили ново семейство антибиотици, представляващи модификация на съществуващия препарат ванкомицин, който се използва като последно средство за пациенти в крайно тежко състояние. Новата версия на ванкомицина е насочена към две различни молекули на повърхността на патогенните бактерии, той се свързва в тях и ги прави неактивни.

Джеймс Новик, професор по химия от Калифорнийския университет и съръководител на изследването, сравнява този процес с захващането на бактерията с две ръце и нейното обездвижване: “На молекулярно ниво става захващане на двете части, които могат да бъдат атакувани и за които може да се захване”.

Тази нова версия може да се превърне в огромна крачка напред. Като захваща молекулите, необходими на бактериите да изградят защитна клетъчна стена, препаратът може да сложи край на необходимостта от постоянна разработка на нови лекарства за борба с отново еволюиращи щамове на устойчиви на антибиотици бактерии и да се превърне в ключ за решаване на глобалния проблем с антибиотичната резистентност.

Наука