Отделяният от спирачните накладки на автомобилите прах се оказва по-токсичен от излизащите от ауспуха изгорели газове. До този извод стигнаха учени от Саутхемптънския университет.
Учените са направили експеримент с човешки белодробни клетки в лабораторни условия, като са ги подложили на прах от спирачни накладки и изгорели газове от дизелов двигател. Оказва се, че прахът от накладките нанася на клетките по-сериозни вреди.
В експеримента за използвани нискометални, полиметални, безазбестови и керамични накладки. Интересното е, че новите накладки се оказват по-вредни от старите, в които е използван азбест за предотвратяване на прегряването. Международната агенция за изучаване на рака отнася азбестите към групата на канцерогените, в която влиза и тютюнът. Най-токсични се оказват безазбестовите органични накладки, а на второ място са керамичните.
Новите накладки се произвеждат без азбест, но те съдържат голямо количество мед, която може да влоши астмата при вдишване. Изследователите са успели да намалят вредата от новите накладки с допълнителна обработка на спирачната мед с химикал, който я неутрализира.
В някои щати на САЩ са въведени ограничения за използването на мед в спирачните накладки, но спирачният прах в значителна степен остава нерегулиран като замърсяващо вещество. Последното изследване подчертава необходимостта от насочен закон за защита на общественото здраве, отбелязват учените.
Те са на мнение, че електромобилите могат да намалят замърсяването от спирачните накладки. Повечето електрически коли използва рекуперативно спиране, при което двигателят се превръща в генератор, изработващ енергия от въртенето на колелетата при забавяне на движението. Подобен подход намалява необходимостта от прилагане на традиционните фрикционни спирачки.
От друга страна, през миналата година Организацията за икономическо сътрудничество публикува свое изследване, от което се вижда, че електромобилите замърсяват въздуха повече, отколкото обикновените автомобили с ДВГ. Електромобилите са по-тежки, затова гумите се износват по-интензивно, което води до отделяне във въздуха на голям обем микрочастици.