Канадският стартъп Xanadu, който преди обяви съвместната си работа с Nvidia над квантовите симулатори, е създал изчислителна квантова система на фотони. Квантовото оборудване на фотони може да се използва при стайна температура и да се разполага в обикновените сървърни стойки. По този начин нищо не пречи да се произведат хиляди такива системи, което в близка перспектива ще позволи да се направи квантов компютър с милион кубити.
Направеният от компанията Xanadu Quantum Technologies анонс означава, че квантов компютър с практическа ценност не е далеч. Самата компания се надява да представи квантов изчислител с милион кубити още през 2029 г. Нито една сериозна компания в сферата на квантовите компютри не си е позволила досега да даде подобни смели обещания.
В публикуван в списание Nature труд, специалисти от Xanadu разказват как работи тяхната система и как ще изглежда. Комплектът с название Aurora е представен от четири стандартни сървърни стойки, което безусловно е по-удобно и практично от използването на криогенни камери за свръхпроводящи кубити. В една стойка са събрани лазерна система за формиране на опорен и модулиращ лъч, както и оптична система за тяхното разпределение и управление.
Квантовите “оптични чипове” на Xanadu оперират с физическите състояния на лазерните лъчи, като отчитат техните рекомбинации и сумиране. В крайна сметка резултат от изчислението на алгоритъма ще е количеството фотони в лазерния лъч на изхода на системата. Тук обаче има важен нюанс, който Xanadu не акцентира – макар самият изчислителен комплекс да работи на стайна температура, сензорите, преброяващи фотоните в резултантния лъч се охлаждат до криогенни температури. За целта в съседното на стойката помещение е разположено специално хладилно оборудване, без което системата не може да функционира.
Към момента в три изчислителни стойки работят 35 чипа, образуващи масив от 12 кубита за стартиране на алгоритъма. В своята публикация Xanadu не разкрива механизма за корекция на грешките – най-слабото место на квантовите изчисления. Но компанията твърди, че нейната платформа лесно се мащабира до милион кубити. В долната част на стойките са разположени оптични вериги за връзка между стойките, което позволява да се свързват хиляди такива модули. В сравнение с усилията на конкурентните компании, този процес за мащабиране изглежда значително по-прост.
От Xanadu признават, че тяхното решение далеч не е съвършено. В частност, в процеса на обработка се губи част от светлината (фотони), което води до увеличаване на грешките. Независимо от това, компанията обещава да усъвършенства платформата и силно се надява към 2029 г да покаже практически използваем квантов компютър.