Представиха самопрограмиращ се робот без електроника

Представиха самопрограмиращ се робот без електроника

Изследователи от Кралския колеж в Лондон са създали робот, който програмира своите действия без използване на електроника и електричество. Подобна организация ще позволи на робота да отдели повече ресурси за задачите на изкуствения интелект.

Инженерите са изяснили, че роботите могат да бъдат програмирани за определена дейност чрез механични приспособления, например с използване на хидравлика. Чрез несложни настройки, например регулируеми вентили, чийто ъгъл променя налягането в системата, или чрез регулиране на нивото на течност в разширителен съд, може роботът да бъде принуден да извършва определени движения. Ако вентилите бъдат снабдени с обратна връзка и свързани помежду си, появява се възможност за циклична или друга промяна на налягането в системата. В резултат роботът ще започне да се движи в съответствие със зададената механична програма.

Подобна организация позволява да се решат две задачи – да се направят възлите, управляващи движението механични, и да се приспособят роботите за работа в условия на повишена радиация. Така електрониката ще бъде освободена за обработка на по-сложни алгоритми, включително ИИ.

Създадената от инженерите схема с регулируемо налягане е много подходяща за разработка на меки роботи, където сложните и твърди компоненти само усложняват конструкцията. Това е нов тип компактна схема, която използва налягането на течност вместо електрически ток за създаване на команди за роботизирано устройство. Схемата работи имитирайки определени части на човешкото тяло. Изследователите са я използвали за кодиране на серия инструкции чрез промяна на налягането на течност, преминаваща през специални схеми. Самите схеми работят като транзистори в обикновената електроника, само че използват хидравлично налягане вместо електричество в качеството на входен сигнал.

Учените се надяват да мащабират своята разработка и да я интегрират в по-големи роботи, например с гъсенично задвижване, които да се използват за контрол на работата на електростанции.

Роботика