В NASA доказаха, че устойчива връзка с Марс по лазерен канал може да бъде постигната на скорост 6,25 Mbit/s, даже когато планетата е максимално отдалечена от Земята. Това показа опит със сондата Психея (Psyche), която установи лазерна връзка от разстояние 490 милиона километра. Това е първата лазерна връзка в дълбокия космос, което потвърждава възможността за преход от лазер към оптика и повишаване 100 пъти скоростта на обмен на данни. В хода на демонстрацията са предадени почти 1,4 ТВ данни.
Цялата информация за проверка на лазерната връзка в космоса е била записана в паметта на сондата предварително и към модула не са били включени други научни прибори. Оборудването на Земята е успяло да нацели оптичния приемник на сондата при това огромно разстояние, както и предавателят на сондата е успял да се свърже с приемника на Земята. При радиовръзката нещата са по-прости, но при оптиката точността на насочване трябва да бъде снайперска.
Изходящият канал за връзка е използвал 7 kW лазер в лабораторията JPL в Калифорния. Пристигащият сигнал е приеман от 5-метров оптичен телескоп на Калифорнийския технологичен институт. Когато сондата е била на 53 млн км (най-голямото сближаване между Земята и Марс, скоростта на лазерната връзка е достигала 267 Mbit/s, което съответства на широколентова интернет връзка на Земята. Връзката е останала устойчива дори когато Марс се е отдалечил максимално от Земята на 490 млн км. Пиковата скорост в този случай е достигала 8,3 Mbit/s, а устойчивата – 6,25 Mibit/s.
Лазерната връзка е работила в близкия инфрачервен диапазон. Това е около 100 пъти по-бързо, отколкото предаването на данни по радиовръзка, което е особено важно за приемане на научни данни от бъдещи космически станции и обсерватории. Изпращаното в космоса оборудване става все по-сложно и взискателно към комуникационните канали. Експериментът с лазерното оборудване на Психея показва технологичната съвместимост на новия подход.
С това първият етап от експеримента на NASA приключи. Лазерното оборудване на Психея ще бъде включено още веднъж на 4 ноември, за да могат изследователите да се убедят, че връзката може да се включва и изключва, и тя да остава работоспособна минимум една година.