Представени от китайски учени разчети показват, че хипотетични миниатюрни черни дупки могат да станат източник на енергия. Изследователите доказват възможността за създаване на гравитационни акумулатори на енергия с КПД до 25%. Нещо повече, даже липсата на подобни черни дупки няма да е проблем. Вместо тях за подобни цели може да се използва тъмната материя.
Наблюдаваните сега черни дупки притежават маса, както колкото няколко слънчеви маси, така и свръхмасивни. Проблемът е в откриването на черни дупки с междинна маса, както и свръхмалки, които се отнасят към така наречените хипотетични първични черни дупки. Но ако такива черни дупки с размери един атом съществуват някъде във Вселената, те могат да се използват като акумулатор или генератор за съхранение и получаване на електрическа енергия.
Учените са доказали теоретично, че черна дупка с размери един атом и маса от 1015 до 1018 кг ще е способна да изработва енергия от един гигаелектронволта. Енергията може да се получава чрез преобразуване на гравитационните въздействия на черната дупка в електричество с КПД не по-малко от 25%.
Основното в разчетите на китайските учени е доказателството на възможността за зареждане на черната дупка със заредени частици. Колкото черната дупка е по-малка, толкова тя по-бързо се изпарява заради лъчението на Хокинг. Изследователите доказват математически осъществимостта на тази идея, макар че нейната реализация едва ли ще стане в обозримо бъдеще. Зареждането на подобен акумулатор може да стане ако той бъде поместен в ядрен реактор. Изчисленията показват, че първичната черна дупка ще поглъща 25% от алфа частиците, получавани от разпадането на радиоактивното гориво. С други думи, ядрената енергия с прилично КПД ще се превръща в кинетична.
Друг важен аспект на изследването е определянето на диапазона на масите, за които този акумулатор би имал практическа стойност. Оказва се, че в този диапазон попада и тъмната материя. Тя също би работила в предложената акумулаторна схема и би станала източник на енергия.