Швейцарската компания Energy Vault ще приключи през лятото изграждането на най-мащабните в света мощности за акумулиране на електрическа енергия в гравитационни системи. Едни такъв акумулатор се строи в САЩ, а втори – в Китай. Енергията ще се запасява при повдигане на 24-тонни блокове на височина над 100 метра, а изработването ѝ ще става при контролираното спускане на блоковете до нивото на земята.
Според проектантите, гравитационните акумулатори са прости, надеждни, сглобяват се от местни компоненти и могат да работят при всякакви климатични условия без специален контрол и сложно оборудване. В моментите на излишък на електрическа енергия 24-тонните блокове се повдигат високо. В САЩ съоръжението ще достига 140 метра височина, в Китай – 120 м. Когато има недостиг на енергия, блоковете се спускат надолу и при този процес те въртят генератори, които пък генерират електрическа енергия.
За времето на спускане на блок с размери 3,5 х 2,7 х 1,3 м със скорост 2 метра в секунда, се изработва около 1 МW електричество при КПД над 80%. Сградите за гравитационния акумулатор могат да се строят както във височина, но и на широчина, като по този начин се мащабира капацитетът за съхранение на енергия. Например, китайският акумулатор ще по-нисък от този в САЩ, но за сметка на по-голямата си площ може да съхранява до 100 MW електричество, докато американският – само 36 мегавата. Системата е непретенциозна към експлоатацията, а разработчикът ѝ дава 35 години гарантирана работа.
В Швейцария компанията Energy Vault експлоатира от 2020 г опитен акумулатор с капацитет 5 МW. Той е включен към местната електрическа мрежа. Това обаче е малък проект. Двата нови проекта в САЩ и Китай ще покажат на практика доколко подобна платформа е мащабируема и надеждна.